Poradnik dla opiekuna

Poradnik dla Opiekuna 


Obecność psa ma duży wpływ na nasze życie i zmienia sposób postrzegania świata. Decyzji o posiadaniu psa nie podejmujmy pod wpływem impulsu. Przy wyborze psa oraz płci nie kierujmy się tylko upodobaniami. Musimy uwzględnić swój tryb życia i cechy charakteru psa, ale przede wszystkim należy zdobyć podstawową wiedzę z zakresu zachowania psa i nauczyć się żyć razem z nim. 

Wybierając rasę trzeba zawsze uwzględnić wielkość oraz masę ciała dorosłego psa. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznaje blisko 400 ras psów. Cechy charakteru i tryb życia przyszłego właściciela mają istotne znaczenie przy wyborze danej rasy. Należy pamiętać, że każda rasa została wyhodowana do pełnienia określonych funkcji. 
 

Pies czy suka ?


Każda płeć ma swoje wady i zalety. Suka jest zazwyczaj spokojniejsza i łagodniejsza od psa. Samce są bardziej skłonne do ucieczek i mają silniejszy charakter, częściej niż suki bywają agresywne. W większości przypadków prawidłowe szkolenie pozwoli na utrzymanie ich pod kontrolą. 
 

Przygotowanie na przybycie nowego członka rodziny 


W końcu nadeszła chwila, gdy długo oczekiwane szczenię przybywa do nowego domu. To bardzo ekscytujący moment dla właściciela i jednocześnie trudny okres adaptacji dla psa. Szczenię po oddzieleniu od matki i rodzeństwa, zostaje zabrane w nowe miejsce, poznaje nowych ludzi, przedmioty, dźwięki i zapachy. 

Jeszcze przed przybyciem upragnionego szczenięcia należy upewnić się, że mieszkanie będzie dla niego bezpieczne. Trzeba spojrzeć na dom "z poziomu" psa, co pozwoli upewnić się, że np. gniazdka elektryczne i kable są odpowiednio zabezpieczone przed psem.

Jeżeli pies będzie miał nieograniczony dostęp do ogrodu i będzie pozostawał tam bez nadzoru właściciela, należy dokładnie sprawdzić czy będzie to miejsce bezpieczne dla zwierzęcia. 

Dzieci często nie wiedzą jak obchodzić się ze szczenięciem. Musimy wytłumaczyć, że pies to nie zabawka i pokazać jak można bezpiecznie się z nim bawić. Bezpośrednio po przybyciu szczenięcia do domu dzieci powinny zachować spokój, aby nie przestraszyć psa. 

W przypadku, gdy w domu mieszka już pies, pierwsze chwile z nowym szczenięciem, mogą być dla niego trudne. Dobrze, aby psy zapoznały się na neutralnym gruncie ponieważ w domu starszy pies czuje się pewnie i bezpiecznie. Jeżeli psy będą na smyczy pamiętajmy, aby smycze były luźne, żeby nie wzbudzać napiętej atmosfery. Pozwólmy im na swobodne obwąchanie i zapoznanie ze sobą. Nie reagujmy gwałtownie odciągając starszego psa jeżeli warczy na szczenię. To normalna komunikacja między psami, które ustalają własne zasady zachowania w grupie. Starszy pies potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. 

Podstawowe akcesoria dla szczenięcia:

Miski na jedzienie i wodę - najlepsze są miski wykonane ze stali nierdzewnej. Są one wytrzymałe, bezpieczne i trwałe. W okresie wymiany zębów szczenie będzie gryzło wszystko, co się da, z tego powodu nie polecamy misek plastikowych. Od pierwszego dnia powinniśmy wyznaczyć miejsce na posiłek dla szczeniaka. 

Obroża, smycz, legowisko - Od samego początku dobrze jest przyzwyczaić szczenię do obroży i smyczy. Pamiętajmy, że obroża powinna być zapięta tak, aby nie zsunęła się z głowy ani nie ściskała zbyt mocno jego szyi. Koniecznie musimy wyznaczyć legowisko dla psa, najlepiej w cichym i spokojnym miejscu. 

Zabawki - Gumowe zabawki dla psów są bardzo trwałe i mogą służyć nawet kilka lat. Najważniejsze jednak, aby zabawka była dla szczenięcia bezpieczna. Zabawki zbyt małe lub nietrwałe mogą spowodować zadławienie.

Pielęgnacja:

Kąpiel - częstość kąpieli w dużej mierze zależy od rodzaju sierści i warunków w jakich przebywa pies. Natomiast bardzo istotna jes pielęgnacja pazurków. Należy je regularnie przycinać ponieważ nie każdy piesek ściera je sobie podczas spacerów. 

Niezależnie od rodzaju sierści ulega ona wymianie przez cały rok u psa. Reguralne szczotkowanie nawet tak krótkiej sierści jak u Rhodesiana pomaga usuwać zanieczyszczenia i obumarłe włosy. Ten zabieg należy wykonywać w zależności od zauważalnej potrzeby. 
 

Jak żywić szczenię


Do 6-ego miesiąca życia szczenię powinno jeść trzy razy dziennie w regularnych odstępach. W zamieszczonych na opakowaniach karm tabele dawkowania opracowane są tak by zaspokajać dzienne zapotrzebowanie szczenięcia. Nie zapominajmy, że to dawkowanie jest orientacyjne i należy dopasować je do własnego trybu aktywności psa. Nie przekarmiajmy szczeniąt.
Rhodesian swoim spojrzeniem próbuje wywrzeć na Tobie poczucie nadmiernego dzielenia się posiłkiem. Pamiętajmy, że jest to pies gończy. Karmienie psa przeznaczoną dla niego karmą, a nie podawanie resztek ze stołu jest dla niego bezpieczniejsze. Nie zapominajmy o dostępie do świeżej czystej wody. 















 
stat4u Tworzenie stron www.stronki.pl strzałka do góry
Google Plus